• Matinal Hunedorean
0 Comments

Finalul anului 2020 a adus ultima competiție majora, Campionatul european de gimnastica. Multe țări nu și-au trimis echipele de frica corona virusului, astfel că în sine competiția a trecut pe plan secund. Rusia, Marea Britanie, Italia și Franța au decis să nu participe la competiția continentala. În lipsa marilor puteri, naționala de gimnastica feminina a României a câștigat tot ce se putea câștiga! Dacă la întrecerea pe echipe am luat locul doi, Larisa Iordache a câștigat aurul la bârnă și la sol, iar la sărituri a luat argint, aceeași medalie a luat la bârnă Silviana Sfiringu.La junioare Ana Barbosu a luat aur la individual-compus, plus alte patru medalii de aur în finalele pe aparate! Pe echipe, România a luat medalia de aur, după o pauza de 28 de ani!!!! O altă mare performanță a fost faptul că România a câștigat aurul în toate probele la un Campionat european, atât la senioare cât și la junioare, ceea ce reprezinta un nou record pentru România!!! Astfel cu un bilanț de 14 medalii, din care 8 de aur, România a terminat pe primul loc în clasamentul, neoficial, pe medalii! Dar să nu ne imbatam cu apa rece! Marile forțe ale Europei au spus, pas competiției…