• Matinal Hunedorean
0 Comments

Capul de afiș al etapei a 5 a s-a jucat la Cluj, unde campioana ultimelor doua ediții, CFR Cluj, a întâlnit pe Universitatea Craiova. În cazul unei victorii a echipei gazda, feroviarii ar fi fost campioni în proporție de 90 %. Echipa olteană a venit cu lecția învățată și nu au permis gazdelor să își facă jocul de pase obișnuit. Mai mult, au practicat un joc modern, în viteza surprinzând echipa clujeana! Pe fondul acestui joc, juveții s-au desprins la 2-0 deoarece fundașii centrali au greșit în mod repetat în fata valului alb-albastru. Crezându-se cu sacii în căruță, oaspeții se retrag deliberat în apărare permițând campionilor să pună stăpânire pe mijlocul terenului și să egaleze la 2. La scorul de 2-2 echipa lui Dan Petrescu joaca la trecerea timpului fiind mulțumită de rezultat. Dar dacă păcălești fotbalul, acesta se răzbuna și pe finalul jocului Știința marchează golul victoriei, un gol care relansează lupta pentru titlu! FCSB a pierdut la Giurgiu, în fața Astrei și a ieșit practic din lupta pentru titlu…. După o primă repriză foarte bună, jucată în viteza, cu pase precise și un vârf de lance în bună dispoziție, echipa lui Becali face repede 2-0. Gazdele nu joaca nimic iar Adrian Petre face un joc bun ca pivot împins. Pe final de repriză Alibec reușește un gol frumos care avea sa prevesteasca un final de foc! La pauza Vintila face schimbări ciudate! Când un mecanism merge ii bine să nu îl schimbi…. Dar cineva a făcut o schimbare neinspirata scoțând vârful de atac și introducând un junior lipsit de forță și fantezie…. Și cu doi oameni inexistenți pe teren, Budescu și Răduț, dar cu un Alibec dornic de răzbunare, Astra câștiga cu 3-2 și anulează orice șansă la titlu a echipei FCSB… În play-out Sepsi și Viitorul au făcut un meci frumos încheiat cu un 3-3 de toată frumusețea! În subsolul clasamentului Dinamo se afunda tot mai mult, iar lupta pentru supraviețuire în Liga 1 pare ceva de domeniul fantasticului…. FC Voluntari a mai înfipt un cuțit în pieptul muribund al echipei lui Negoiță…. Se pare că acest neavenit în lumea fotbalului vrea să distrugă un club de tradiție din fotbalul romanesc….